Superfoods a smoothie

22.01.2015 23:16

Smoothie - koktaily - superfoods

      Superpotraviny! Smoothie môže byť váš najlepší priateľ, alebo tiež nepriateľ, podľa toho, čo ste vložili do mixéra. Zmesi s náhradnými sladidlami, sladkú príchuťou, jogurt alebo aj nadmerné množstvo ovocia by mohlo mať obsah cukru blížiace sa miske zmrzliny! Takto pripravený smoothie by mohol odštartovať ochorenie spôsobujúce zápal v tele a zabrzdiť váš imunitný systém.
 
      Na druhú stranu, v správny kokteil ho môžu premeniť suroviny, ktoré nemusia byť najchutnejšie a napriek tomu sú stále veľmi výživné.
 
  Smoothie je rýchly a vynikajúci spôsob, ako získať rozmanitosť živín do tela bez väčšej práce s varením.
 
      Predstavíme vám 11 najlepších zložiek správneho smoothie, ktoré môžu oživiť váš život:

Chia semienka:

  - Perfektné pre zahusťovanie smoothie, Chia Seeds je veľkým zdrojom bielkovín a je bohatá na stopové prvky. Semená obsahujú tiež viac než trikrát vyššiu koncentráciu Chia seeds esenciálních mastných kyselín.
 
  Doporučená kombinácia: je to veľmi neutrálnu chuť, takže je možné pridať akékoľvek ovocie či zeleninu.
 
  Je to jedna z najvšestrannejších superpotravín na planéte.

Goji bobule:

- Jeden z najbohatších zdrojov antioxidantov na svete, goji (kustovnica čínska) bobule obsahuje 18 aminokyselín a až 21 stopových prvkov, to Gojitiež pomáha udržať vaše pečeň a obličky zdravé.
 
Doporučená kombinácia: Bio goji bobule, goji prášok nebo goji šťava, čistá kokosová voda a limetka.

Kapusta:

- Kel obsahuje zlúčeniny isothiokyanátu a glukozinolátov, ktoré pomáhajú znížiť riziko rakoviny, ďalej potom Vitamín B1, B2, B3, B9 (kyselina listová), vitamín C, vitamín E, vitamín K, vápnik, horčík, selén, fosfor, draslík, síru, železo a v neposlednom rade sodík.
 
Doporučená kombinácia: kel, jablko, banán.

Camu Camu:

- Bohaté tropické ovocie plné antioxidantov, v camu camu je koncentrácia vitamínu C až 60 krát vyššia ako v pomaranči. Je tiež bohatý na draslík, vápnik, bielkoviny a iné rastlinné látky.
 
Len štvrť lyžičky vám dáva viac než 250 percent odporúčanej dennej dávky vitamínu C.
 
Doporučená kombinácia: Camu a tropické ovocie alebo vanilka.

Kakaový prášok:

- Kakao je surová podoba čokolády a je jedným z najbohatších zdrojov antioxidantov a horčíka na svete. Obsahuje tiež železo a draslík.
 
Doporučená kombinácia: kakao - prášok, mandľové maslo, banán.

Maca peruánska:

- Ľahko karamelová chuť macy môže pôsobiť na zlepšenie nálady, ďalej potom vitamín B a aminokyseliny, kladne pôsobí na mozgové bunky, zvyšuje libido a bojuje proti únave.
 
Najlepšia kombinácia: kakao, orechy, nemiešať s ovocím (ananás, datle a banány sú výnimkou).

Pšeničná a jačmenná tráva: (mladé zelené výhonky obilia)

  - Tieto mladé lístky pšenice, vysoké sotva 20 cm v sebe totiž skrývajú neobvykle vysoké množstvo minerálov, vitamínov, chlorofylu a desiatky ďalších rastlinných látok, ktoré výrazne prospievajú ľudskému organizmu. Poskytujú mu dôležité, a v bežnej strave často vzácne látky a tiež organizmus pomáhajú detoxikovať a alkalizujúce a vyvážiť nadbytok kávy a mäsa.
 
Najlepšia kombinácia: pšeničná alebo jačmenná tráva, špenát, alebo ovocie, jahody, ananás a banán.

Kokosový olej:

- Kokosový olej obsahuje veľké množstvo kyseliny laurovej, telo si ju premieňa na monolaurin, ktorý sa v tele vysporiada s vírusmi a baktériami, dojčiace ženy konzumujúce kokosový olej dávajú svojmu bábätku látky podstatne zvyšujúce jeho imunitu! (podporené výskumy).
 
Najlepšia kombinácia: kokosový olej, banány, mandľové mlieko, jahody, med.

Avokádo:

- Avokádo je bohatým zdrojom minerálnych látok draslíka, medi, magnézia, fosforu a vitamíny C, E, K, H, B3 a B5 (kyseliny pantoténovej). Dužina obsahuje kyselinu olejovú, palmitovú a linolovú, čo sú kvalitné tuky.
 
Najlepšia kombinácia: avokádo a uhorky.

Sirovátka:

- Sirovátkový proteín obsahuje aminokyselinu cysteín, ktorá pomáha previesť glutatiónu v tele. Glutatión je silný antioxidant, ktorý bojuje proti bakteriálnej alebo vírusovej infekcii. (Poznámka: vzhľadom k tomu, že to pochádza z kravy, nemusia byť vhodné pre vegánov.)
 
Najlepšia kombinácia: banán, grécky jogurt, arašidové maslo, kakao.

Konopný proteín - prášok:

- Konope je bohatým zdrojom proteínu, obsahuje všetky esenciálne aminokyseliny, mnoho cenných minerálov a nenasýtené mastné kyseliny omega-3 a omega-6 v dokonalom pomere. Prášok sa vyrába za studena lisovaním konopných semien, pričom sa extrahuje konopný olej. Nasleduje veľmi jemné drvenie za špeciálnych ochranných podmienok, aby sa zabránilo oxidácii a odstránili sa tvrdé časti vlákniny. Výsledkom je prášok s obsahom 50% bielkovín.
 
Najlepšia kombinácia: mandľové mlieko, arašidové maslo, banán.